pondělí, 17 duben 2017 00:00

Čištění expanzní nádobky

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(5 hlasů)

Po uveřejnění článku s návodem na čištění EGR ventlů a saciho potrubí jsme od několika z Vás dostali poptávku na způsob vyčištění expanzní nádobky chladící kapaliny.

Sehnali jsme si použitou a znečištěnou nádobu a začali řešit.  Stěny nádoby mají povlak barviva z chladící kapaliny, na některých místech usazeniny vodního kamene a samozřejmě i mastnoty. 

Pro důkladné odmaštění a odstranění barviva jsme použili přípravek Atas DIMER. U nádoby jsme ucpali výustky na hadice a nádobu naplnili vařící vodou. Do té jsme přidali přípravek v poměru asi 1:20 objemu nádržky. Protože jsme k ohřevu vody použili rychlovarnou konvici se stupnicí, nebyl problém rychle zjisit objem nádobky a určit i potřebné množství Atas DIMERu

Roztok jsme nechali 3 hodiny působit a pak ho přelili do prázdného suchého a čistého plastového kanystru. Vzhledem k tomu, že nebyl viditelně znečištěn,  použili jsme ho na očištění vnějšku nádobky. Tam nám již stačil namočený čistý hadr. 

Nádobku jsme důkladně vypláchli a opláchli. Barvivo i mastnoty byly pryč. a viditelné byly už jen mapy usazeného vodního kamene.  Protože je Atas Dimer zásaditý, je logické že si vápenatými usazeninami, které jsou také zásadité neporadil. 

Pro jejich odstranění jsme zvolili přípravek Atas FORLEGA.. Jedná se o čistič na disky kol na bázi několika typů kyselin. Dokáže rozpouštět nejen vodní kámen, ale také rez a má i odmašťovací schopnosti. Možná Vás napadá, proč jsme nepoužili rovnou tento přípravek. Nás to napadlo také, ale při testech si neporadil s vrstvou promaštěného barviva a nádobka zůstala beze změny. A proto jsme jej znovu použili až při dočištění.

Smíchali jsme 50 ml koncentrátu se stejným množstvím vody, směs nalili do nádobky a protřepáním odstranili zbytek nečistot. Teoreticky by k tomuto mohla posloužit jakákoliv kyselna. Z těch nejdosažitelnějších např. obyčejný kuchyňský ocet.

Nádobku jsme důkladně vypláchli čistou vodou a bylo hotovo. Jistě jsou i jiné postupy, ale tento nevyžaduje námahu, ani zvláštní vybavení a z ekonomického hlediska vyjde na pár korun. 

Pokud budete tento postup využívat, nezapomeňte na ochranné pomůcky. Gumové rukavice (ne jednorázové latexové), ochranné brýle. Oba přípravky jsou v koncentrovaném stavu silné žiraviny.

Nečistěte tímto způsobem celou chladící soustavu! Oba použité produkty jsou silně pěnivé a mohly by narušit správnou funkci chlazení a vytápění vozu. Pro čištění chladící soustavy použijte přípravky pro to určené. Najdete je např. v nabídkách prodejců autodílů a motorových aditív.

A pokud Vás napadá něco, co potřebujete vyčistit a nevíte si rady, neváhejte nám napsat Váš tip. Vyzkoušíme!

Číst 5984 krát Naposledy změněno středa, 25 říjen 2017 21:55

Rychlý kontakt

CHEMIATEC s.r.o.
Chudenická 1059/30,
102 00 Praha 10

Telefon:: +420 776 794 794
Email: info@chemiatec.cz

 

Kdo je online

Právě přítomno: 1253 hostů a žádný člen

Novinky na Facebooku

Copyright © 2017. CHEMIATEC - pro čištění, úklid a lesk. ..

Hledej....